ÇAKILLI TARİHÇESİ

 1655 yıllarında buradan geçen Evliya Çelebi, köyde Rum ve Müslümanların beraber oturduklarını haber veriyor. Ancak Kasabanın çok eski bir yerleşim merkezi olduğuna dair birtakım kanıtlar bulunuyor. Beldenin asıl adı "ÇAKALONDON" dur. Rumca bir isimdir, fakat ne anlama geldiği pek  bilinmemektedir. Türk ağzında adı Çakıllı olmuştur.1969 yılında belediye olmuştur. Vize ve Saray ile sosyal ve ticari ilişkileri vardır. Halkın büyük çoğunluğu balkanlardan gelen göçmenlerdir. Çakıllı tarih içersinde birçok kez işgal görmüştür.

 Yapılan tarihi araştırmalar sonucunda; Çakıllı’nın tarihi Trakların tarihi ile başlar, o yıllarda Trakya’yı işgal eden kavimlerin yayılma alanı Adriya denizinden Karadeniz'e kadar uzanmaktaydı. Trakya’ya ismini veren bu kavimler dalga halinde İstanbul ve Çanakkale'ye kadar uzanmışlardır. Özellikle MÖ 1200'de Trak kavimlerinden Bitinyalılar ve Frigler, Vize-Çatalca yolu üzerinden İstanbul'a oradan da Anadolu'ya geçmişlerdir. Trakya'da kalanlar ise ufak birer takım krallıklar kurmuşlardır. Kasabamızın 1 km güneyinde Eski Tekke Mezarlığı'nda bulunan el yapımı kaba hamurlu devetüyü rengindeki çanak çömlekler, yontma taş aletler, cilalı baltalar, neolitik çağda burada bir yerleşim olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Çömlektepe höyüğünün MÖ 3000 yıllarına kadar indiği belirlenmiş, aynı yerde demir çağına ait seramikler ele geçmiştir. Bunları Helenistik ve Roma seramikleri de tamamlayınca yöremizin neolitik çağdan günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahne olduğu ortaya konulmuştur. Kasabamızda birçok Tümülüs mezarı koruma altına alınmıştır.

 

ÇAKILLI BELEDİYESİNİN KURULUŞU

 

 Çakıllı, il merkezine 60 kilometre uzaklıkta, Vize ilçesine bağlı bir beldedir. 2021 yılı nüfusu 1991’dir. 3 mahallesi vardır. Çakıllı Belediyesi  1 Haziran 1969 yılı Pazar günü kurulmuştur. Belediyenin 19 çalışanı bulunmaktadır.  Çakıllı beldesinde 1  tane tescilli anıt ağaç vardır. Doğal varlıkları açısından zengindir. Özellikle Çakıllı beldesinde bulunan Çınar ağacı 578 yaşının üzerindedir ve yol üzerinde görenleri hayrete düşürmekte, ev sahipliği yaptığı parkta misafirlerini gölgelemektedir. Birde birkaç asırlık olduğu tahmin edilen bir Çitlembik ağacı bulunmaktadır. Ayrıca Ergene Piknik alanı görülmesi gereken yerlerdendir. Çakıllı’nın  eğitim düzeyi Trakya'nın diğer kesimlerinde olduğu gibi oldukça yüksektir.  Çakıllı çeşitli etkinliklerle de Trakya'nın kültür-sanat alanında son yıllarda kendine pay edinmeye başlamıştır. Beldede Bulgaristan göçmenleri de yaşamaktadır. Çakıllı Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bir belde olup, İl'e  olan uzaklığı 60 km Vize ilçesine olan  uzaklığı ise 11 kilometredir Konum olarak Kırklareli'nin güneydoğusunda yer almaktadır.

 

DOĞAL MİRASLARIMIZ

 

 Çakıllı merkezinde bulunan tarihi Çınar Ağacı(platanus-acrifolia) nın çevresi 9.20m, çapı 2.93m, boyu ise 20m ve yaşı 578’dir. Ayrıca Eski İlköğretm Okulu bahçesinde bulunan çitlenbik ağacı(celtis-australis)çevresi 4.17m, çapı 1.33m, boyu 15m ve  birkaç asırlık olduğu tahmin edilmektedir.

 

SOSYO EKONOMİK DURUM

 

Beldenin ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda buğday, ayçiçeği, şekerpancarı, mısır, baklagiller yetiştirilmektedir.

 

ÇAKILLIDA SANAYİ VE TİCARET

 

Beldemizde 3 adet fabrika bulunmaktadır.

1-KORD İPLİK :İplik üretimi yapılmaktadır.

2-ARIMED İLAÇ FABRİKASI :İlaç üretimi yapılmaktadır.

3-EROS TEKSTİL :Tekstil üretimi yapılmaktadır.

Ayrıca Çerkezköy’de Kurulu bulunan fabrikalarda Çakıllı’dan nüfusun iki katından fazla işçi çalışmaktadır.

 

BİTKİ ÖRTÜSÜ VE TOPRAK

 

Kırklareli Bölgesinde bitki örtüsünü 5 grupta toplamak mümkündür.

1. Nemli Ormanlar

2. Kuru Ormanlar

3. Stepler (otu bol bozkırlar)

4. Maki (çalı ve ağaçlarla kaplı alanlar)

5. Kıyı Bitkileri

 

 

 

 

T.C.

ÇAKILLI BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 

Adres Çakıllı Belediye Başkanlığı Cumhuriyet Mh. Vize Cd. No:6 Çakıllı/Vize / Kırklareli

 

TELEFON  :  0 0288 358 7002

 7004 – 7005 – 7049

T.C. Çakıllı Belediyesi © Bu Sitedeki Tüm İçerik Hakları Çakıllı Belediyesine Aittir.

SOSYAL MEDYA

 

Facebook

 

Twitter

 

İnstagram

 

Youtube

GÜNCEL

 

Duyurular

 

Haberler

 

Meclis Toplantıları

 

Aramızdan Ayrılanlar

Aymett Yazılım

Güvenlik ve Gizlilik Politikası

T.C.

ÇAKILLI BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 

Adres Çakıllı Belediye Başkanlığı Cumhuriyet Mh. Vize Cd. No:6 Çakıllı/Vize / Kırklareli

 

TELEFON  :  0 0288 358 7002

 7004 – 7005 – 7049

T.C. Çakıllı Belediyesi © Bu Sitedeki Tüm İçerik Hakları Çakıllı Belediyesine Aittir.

SOSYAL MEDYA

 

Facebook

 

Twitter

 

İnstagram

 

Youtube

GÜNCEL

 

Duyurular

 

Haberler

 

Meclis Toplantıları

 

Aramızdan Ayrılanlar

Aymett Yazılım

Güvenlik ve Gizlilik Politikası